CHP PM: Erdoğan birçok konuda adım atmadı; bizi terörle suçlayan Erdoğan’ın şimdi genel merkezimize gelmesi olumlu ve iddialı bir iş

CHP Parti Meclisi’nde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel arasındaki görüşme değerlendirildi. Partililer, Erdoğan’ın komutanlar dışında hiçbir konuda adım atılmadığını ancak CHP Genel Merkez’e yapacağı ziyaretin siyasette kutuplaşmayı kırması açısından önemli olduğunu dile getirdiler. 

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP PM toplantısında CHP Genel Başkanı Özgür Özel kurmaylarına, “Bizi 31 Mart’ta Türkiye’nin birinci partisi yapan oyların sorumluluğu ile hareket etmeye devam edeceğiz” mesajını verdi. Toplantıda, “Siyasette normalleşme süreci” kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yapması beklenen iade-i ziyaret de gündeme geldi. CHP yetkilileri, CHP Genel Başkanı Özel’in konuyla ilgili kendilerine, “Ziyaret bayram öncesi olabilir” dediğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen ilk buluşmadaki konularla ilgili somut adımlar beklendiğini söyleyen partililer, “İlk buluşmadan sonra tutuklu komutanlarla ilgili bir adım atılması olumluydu. Ama Kobani Davası ve yargıya müdahaleler gibi olumsuz adımlar da oldu. Bizim gündemimizde yine Anayasa’ya uyulmaması, emeklilerin sorunları, asgari ücret, geçim derdi gibi konular var. Gezi tutukluları gibi konularda da henüz bir adım atılmadı” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci görüşmeden sonra somut bir adım atmasını beklediklerini kaydeden CHP’liler, “Bizi seçim döneminde terörle suçlayan Erdoğan’ın şimdi genel merkezimize gelmesi iddialı bir iş. Bizim hedefimiz kutuplaşmayı azaltmak ve bu ziyaret de bu açıdan olumlu” yorumunu yaptı.

Temaslar yalnızca liderler düzeyinde kalmadı 

CHP’nin gölge kabinesinde yer alan üyelerin, Erdoğan’ın kabinesindeki bakanlarla temasta olduğu dile getirildi. Normalleşme süreci kapsamındaki temasların yalnızca liderler düzeyinde kalmadığını ortaya koyan görevlendirmeler kapsamında Gökan Zeybek‘in Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yle, İlhan Uzgel’in de Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştüğü kaydedildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan’ın da emniyette yaşanan kriz başta olmak üzere, yaşanan gelişmelerle ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile bir araya gelmesinin beklendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir