Bu emeklilerin maaşları eksik yatacak. Emeklinin korktuğu başına geldi

Geçim sıkıntısı altında ezilen 16 milyon emekli Temmuz zammı için gün sayıyor. Emeklinin beklentisi enflasyon oranının üzerinde bir zam ve refah payı verilmesi yönünde.

Ancak asgari ücretliye ikinci bir zam yapılmayacağının kesinleşmesi emeklilere de yapılacak zammın beklenenin altında kalabileceği öngörüsünü kuvvetlendirdi. Emekli maaş zamlarında etkili olacak Nisan ayı enflasyon oranı bekler oldu.

Merkez Bankası beklenti anketi 6 aylık tahmini enflasyon oranını açıklamasının ardından enflasyon zammı oranının yüzde 25’in altında olamayacağı gündeme gelmişti.

Ancak bu enflasyon zammının üzerine refah payı eklenip eklenmeyeceği konusunda her hangi bir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz’da emeklinin durumunun yeniden masaya yatırılacağını söylemekle yetindi.

Enflasyon rakamının belli olmasıyla normal şartlarda memur ve memur emeklileri aylıklarına toplu sözleşme zammı eklenirken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise refah zammı alıyordu. Ancak bu eklemelerin ülke ekonomisinin durumu nedeni ile Temmuz’da verilemeyeceği iddia edildi. Bu da yetmiyor gibi bir kesim emeklinin maaşından yapılacak kesintiler gündeme oturdu.

Maaşı açlık sınırının çok altında kalan milyonlarca emekli, emekliliğinin tadını çıkaramadan yine de geçinmek için çalışmak zorunda kaldı. Emekli olduğu halde çalışanların ise maaşlarında kesinti olacak. Bu kesinti, işçi ve işveren katkı paylarının toplamına göre belli olacak.

Asgari ücret oranında maaş alan emekliler, SGK’ya toplamda 3 bin 286 lira ödeme yapıyor. Bu ödemenin bin 6 lirası işçi katkı payı olurken, 3 bin 18 lirası ise işveren katkı payı oluyor.

Emeklilerin maaş kesintileri, çalışan emeklilerin 4A statüsünde çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Böylece çalışan emeklilerin sosyal güvenlik destek primlerinin kendisi ödemek zorunda kalıyor.

Emekliliği kazandıktan sonra çalışmayan emeklilerinse maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacak ve mayıs maaşları tam alacaklar. Çalışan emeklilerin ise Mayıs ayında kesintili bir maaşla karşılaşacaklar. Yapılan kesinti de maaş bordrolarına yansıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir